Kam za zdravým jídlem v Praze?

Kam v Praze zajít na zdravé jídlo

Také znáte ten pocit, když nestihnete uvařit na další den nebo vás prostě na ulici přepadne hlad? Člověk v těchto situacích lehce zabloudí do fastfoodů či se uchýlí k nějaké sladké tyčince. Tyto prohřešky pak mohou nabourat celotýdenní zdravý jídelníček a mařit vaše plány na hubnutí.

Problém se zdravým jídlem na ulici je hlavně ten, že jej jen tak nenajdete. Gastro řetězce často používají nadmíru dochucovadel, aby bylo jídlo výraznější a chutnější. Většina jídel v restauracích obsahuje například několikanásobné množství soli, než byste dala do stejného pokrmu doma. Tento marketingový tah zapříčiní, že člověk má po soli žízeň a koupí si větší množství pití, než by normálně potřeboval.

Problém běžných podniků

Na ulicích nejčastěji narazíte na stánky s kebaby, pizzou či párky v rohlíku, ani jedno z těchto jídel není vhodné pro váš zdravý životní styl. To samé platí i pro fastfoody jako je McDonald či KFC. Asi nejzdravější variantou z těchto řetězců by mohla být Bageterie Boulevard, ovšem pouze v případě, že si dáte pečené patatas bez majonézy či něco z jejich fitness menu. A ani tehdy takové jídlo nenahradí plnohodnotný oběd.

Kam tedy vyrazit za zdravým jídlem? Variant máte hned několik, pokud se spokojíte čistě se zdravější variantou jídla v normální restauraci, pak je důležité dodržovat několik pravidel. Například v italských podnicích jsou velmi oblíbené těstoviny se sýrovými omáčkami, ty obsahují obrovské množství tuku a soli, je dobré je tedy vyměnit za těstoviny s rajčatovou omáčkou, která má mnohem méně kalorií. Například v českých restauracích si lidé často dávají smažák či řízky. Tato jídla obsahují opět velké množství soli a tuku, a to právě díky smažení, tuk zůstává ve strouhance a jídlo se tak stává kalorickou bombou. Dobré je proto nahradit klasický řízek řízkem přírodním, který není ve strouhance a smažený sýr sýrem grilovaným.

Salaterie UGO

Pokud hledáte zdravé podniky, kde si můžete dát takřka cokoliv, i těch je v Praze hned několik. Známý zdravý fastfood UGO rozhodně stojí za návštěvu. Můžete si zde dát cokoliv od salátu po polévku a bude to zdravé. Skvělou variantou na svačinu je například smoothie a freshe, které zde vyrábějí. Zaprvé vidíte přesně co do nápoje dávají a zadruhé můžete zvolit i zeleninovou variantu, která je vhodná i na odpolední mlsání. Výhodou tohoto řetězce je také to, že ho najdete skoro na každém rohu. Často se zde však můžete setkat s frontami, ale za tak zdravé jídlo to čekání vždy stojí.

Sushi

Další zdravou variantou je tak oblíbené sushi. Opět jej najdete na každém rohu a nepokazí vám jídelníček. Sushi je skvělou volbou i pokud jdete na oběd třeba s kamarády, kteří si na zdravé jídla tolik nepotrpí, oni si mohou dát nudle či jiná jídla v restauraci a vy zůstanete u zdravého sushi. Ale pozor, ani této dobroty nemůžete sníst obrovské množství, k obědu vám bude stačit šest až devět kousků.

Forky´s

Jednou ze skvělých zdravých restaurací v centru Prahy je například Forky´s. Tato restaurace je veganská a dává velký důraz na zdravé jídlo. Bistro připravuje pokrmy pouze z rostlinné stravy, a to jak typicky české, tak i světové. Můžete si zde dát například tzv. „superbowl“, což jsou velké salátové misky s velkým množstvím vitamínů a minerálů. Zároveň místo plastových misek či kelímků nabízejí 100 % rozložitelné eko obaly, takže se nemusíte trápit znečišťováním přírody plasty.

Delmart

Skvělým konceptem je také řetězec Delmart. Tato česká společnost využívá kvalitní a zdravé potraviny, které zde můžete i zakoupit. V bistru si zákazníci mohou sestavit jídlo z ingrediencí na míru. Můžete si zde sestavit vlastní salát, burger, šťávu či sendvič. Díky tomu, že si veškeré ingredience od surovin po dresing vybírá zákazník sám, můžete sledovat kalorickou hodnotu i množství. Díky tomu si sestavíte zdravý oběd přesně podle vašich chutí.