Jste přímo posedlí zdravou stravou? Pořádně riskujete!

Zdravá strava

Pokud v obchodě kupujete jen biopotraviny a „zlá“ éčka a konzervanty vám nesmějí přes práh, často se ani pořádně nenajíte.

V zhoršujícím se životním prostředí se snažíte žít co nejzdravěji. Úzkostlivě hlídáte váhu a v obchodě kupujete jenom některé, zaručeně „čisté“ potraviny. A stává se z toho u vás až posedlost. Takto živený organismus brzy začne strádat hladem, hubnete, jste malátná a chce se vám spát. Této poruše se odborně říká ortorexie.

Krůček k závislosti

Ortorexie je porucha příjmu potravy, stejně nebezpečná jako anorexie a bulimie. Přichází postupně, člověk pečlivě studuje obaly, vybírá, nakupuje jen biopotraviny. Pod kontrolou má všechno, co sní. Jenže zdravá výživa tělu prospívá jen do doby, než se z ní stane posedlost. Postižený pak v extrémních případech například konzumuje jen drůbež z domácího chovu či zeleninu, kterou si sám vypěstoval, aby si byl jistý, že je vše čisté. Tělu začnou scházet důležité látky a vitaminy a dotyčný vážně ohrožuje svůj život.

Vedlejší účinky

V ordinacích však takto postižení lidé skončí většinou dřív. Nejsou už schopni přemýšlet a hovořit o něčem jiném než o zdravém jídle. Dostávají se do izolace a přestávají s nimi komunikovat přátelé a známí. Začínají trpět úzkostnými poruchami. Po hrstech polykají antidepresiva, nemohou spát. A teprve při odborné terapii vyjde najevo, že jsou závislí na zdravé stravě. Na začátku byla snaha žít zdravě, na konci může být podvýživa, deprese, v krajním případě i smrt.

Pomůže psychiatr

Přesné statistiky o rozšíření této poruchy v naší populaci sice neexistují, ale odhady odborníků mluví jasně – vzhledem k současnému životnímu stylu a mániím, které jsou se zdravou výživou spojené, počet nemocných strmě narůstá. Pokud i vy sami máte pocit, že trpíte ortorexií, vyhledejte ihned lékařskou pomoc.